הגבינה והאוצר הגנוז

כאשר בחרתי את כותרת המאמר אותו אתם קוראים כעת, חשבתי כי יתכן ותדמיינו כי נעסוק לשם שינוי בסיפורי ילדים בסגנון אגדות האחים גרים. אני רוצה שתדעו שאני לגמרי בעד. כלומר - אני אוהב אגדות ילדים (מי לא בעצם?), אבל במקרה שלנו אני הולך לדבר דווקא על ניהול משברים, פיתוח קריירה וכמובן על מנטורינג עסקי. אני מתנצל שכבר בפסקה הראשונה חסמתי את התקווה לקרוא פנטזיה קסומה, אבל אני מפציר בכם -  הישארו איתי. לפחות נגלה יחד, אם הסיפור שלנו יסתיים טוב.
ניהול קריירה

תחילת הסיפור – מעשה בעבודה חדשה

סיפורינו מתחיל בעודד, מנהל פרויקטים מתחום ניתוח מערכות המתקדם למחצית שנות הארבעים שלו. נפגשנו כחצי שנה לאחר שהחליף מקום עבודה. עודד, עבד כעשור במקום העבודה הקודם שלו וגייס כוחות נפשיים רבים על מנת לעשות את הצעד ולצאת מאזור הנוחות. הוא הבין כי במקום הקודם הגיע לתקרה ממנה כבר לא יוכל להמשיך ולהתקדם, אולם נשאר שם תקופה ממושכת בזכות המוניטין שצבר מול עובדי הארגון, הנוחות במקום מוכר והגמישות בשעות העבודה אותה המקום אפשר לו.

עודד יצר איתי קשר וקבע פגישה כי היה מודאג שלא עשה את ההחלטה הנכונה. מקום העבודה החדש, אותו מצא לאחר חיפושי עבודה שנמשכו כשנה, הינו חלק מחברה גלובלית בעלת מוניטין רב בתחום העיסוק שלה. בארגון החדש עודד נאלץ לבנות את עצמו מהתחלה. להפתעתו,  הוא גילה כי היה לו קשה להסתגל למקום חדש ושונה ולבנות אסטרטגיה ברת קיימא לקידום הקריירה שלו, כפי שציפה שזו תתקדם עם המעבר.

עודד הרגיש כי בשנים בהן עבד במקום הקודם, הוא נכנס לקיבעון מחשבתי וכעת  חווה קשיים בהסתגלות למציאות חדשה. במקביל, חווה בעצמה את משבר אמצע החיים וחווה מועקה ובלבול אשר הוסיפו לקושי בניווט הקריירה.  המשבר היה כה משמעותי, עד ששקל ברצינות להתפטר ולהישאר חסר תעסוקה. נפגשנו כדי למפות את הקשיים שלו, להבין כיצד יוכל להצליח במקום החדש ולהתקדם לתפקיד משמעותי ומספק, כפי שקיווה.

התפנית בעלילה

לאחר שתי פגישות ראשונות, בהן מיפינו יחד את הקשיים של עודד והתחלנו לבנות תכנית על פיה הוא יבנה את התנהלותו המקצועית בשנים הקרובות, קיבלתי ממנו טלפון בהול. עודד נשמע במצוקה של ממש, ולמחרת כבר פיניתי את הלו"ז שלי בשביל להיפגש איתו בדחיפות.

מסתבר, כי בהנהלת החברה הגלובלית בה התחיל לעבוד עודד לפני מספר חודשים, החליטו במפתיע על תוכנית קיצוצים. במסגרת התכנית פוטרו עובדים רבים באתרים השונים הקשורים לחברה וצומצמו משמעותית תקנים חדשים שנפתחו במהלך השנה. אחד מהתקנים הללו היה התפקיד אותו קיבל עודד כשהתקבל, ולמעשה המשמעות הייתה סיום העסקתו בעוד כשלושה חודשים מתאריך קבלת ההודעה.

עודד נתקף פניקה. בתכנון אותו התחלנו לבנות תיארנו את בניית התפקיד שלו בחברה וכיוונו כיצד יוכל להשתלב בתפקידים ניהוליים משמעותיים בשנים הקרובות. כעת התקוות הללו התנפצו ועודד הרגיש כי נשאר קירח מכאן ומכאן.

 

מי הזיז את הגבינה של עודד

בפארפרזה על כותרת ספרו המפורסם של ספנסר ג'ונסון, עודד גילה כי הגבינה שלו נלקחה ממנו. הוא לקח יוזמה ועזב מקום בטוח יחסית למען התקווה לשינוי חיובי והתקדמות וכעת מצא את עצמו במה שהוא ראה כעל פי תהום. פחדיו מהלא נודע התממשו והשאלות הראשונות שעלו בפגישתנו היו – מה עכשיו? איך אמצא עבודה חדשה? הרי חיפוש העבודה הקודמת לקח לו שנה, מבחינת גילו הוא כבר לא בתחילת דרכו והדבר רלוונטי במיוחד בתחום העיסוק שלו. מכיוון שעודד עבד כעשור במקום עבודה אחד, הוא הרגיש כי יש לו חסרון תחרותי וכי במשך שנים רבות מדי הוא התקבע במקום. מעבר לכל אלו, נשף בעורפו משבר אמצע החיים שעבר, תשלומי המשכנתא, פרנסת המשפחה. כמובן שבמסגרת תהליך המנטורינג העסקי שעברנו יחד, התמקדנו מיידית במצב הקיים ובחשיבה איך ממשיכים הלאה.

פיתוח קריירה – דלת נסגרת, דלת נפתחת

הדבר הראשון שהמלצתי לעודד לעשות, הוא לנשום. ישבנו בבית קפה, והמלצתי לו לצאת לרגע החוצה ולבדוק שהשמש עדיין זורחת בחוץ. עודד חייך (זו כבר הייתה התקדמות) והבין את הרמז. לא קרה אסון. צץ אתגר חדש ונתמודד איתו.

לאחר שנרגענו קצת, התחלנו לחשוב יחד איפה נסגרה לעודד דלת ואם נפתחה דלת חדשה. בארגון החדש בו עודד עבד, נערכו צמצומים. מצד שני, התפקיד שעודד ביצע שם עדיין נדרש לארגון. המנהלת שלו בעצמה אמרה לו, כי היא מאוכזבת מאוד מהחלטת הנהלת הארגון לשחרר אותו מתפקידו כי סביר להניח כי בעוד שנה הם ישכרו עובד חדש לתפקיד, ובין השאר היא תצטרך להכשיר אותו מחדש בדיוק כפי שעשתה עם עודד במהלך חצי השנה האחרונה.

שאלתי את עודד – האם אתה לא רואה כאן הזדמנות? אם זהו המסר שעבר, איך אפשר לנצל אותו לטובתך?

לאחר שקיימנו סיעור מוחות קצר, רשמנו על הנייר מספר פתרונות. אחד מהם היה כיוון שעודד כבר חשב עליו רבות בעבר אבל לא העז לבחון אותו בצורה מעשית – לפתוח תיק במס הכנסה ולהתחיל להיות עצמאי. אם אותו ארגון לא יכול להחזיק כעת את עודד על תקן קבוע, האם הוא יסכים לקבל את שירותיו כיועץ עצמאי? בצורה זאת, הארגון לא יתחייב מול עודד על העסקה ארוכת טווח ומצד שני עודד יוכל להתמקח על מחיר עבודתו ולקבל שכר גבוה יותר מזה שהרוויח עד עתה. במקביל, יוכל להתחיל לפתח את הקריירה שלו כעצמאי ולבנות תיק לקוחות חדשים.

המפה אל האוצר הגנוז

מכיוון שהיריעה קצרה מלתאר את התהליך כולו, אסכם בכך שהכיוון עליו עודד החליט בסופו של דבר, הצליח מעל המצופה. אותו ארגון קיבל את הצעתו ואף עשה זאת ברצון. זו הייתה עמדה נוחה מאוד לשני הצדדים, מכיוון שהארגון היה צריך את שירותיו של עודד ולמעשה כבר הכשיר אותו במשך חצי השנה בה עבד כשכיר. עודד מצדו דרש וקיבל תנאי שכר מעולים.

לאחר שהגענו להישג הראשון, המשכנו את תהליך המנטורינג העסקי המשותף שלנו בבניית אסטרטגיה חדשה – לחיים העצמאיים של עודד. במהלך התהליך, עודד גילה מהר מאוד כי הוא לא קפא על שמריו בעשור האחרון כפי שחשב. במהלך השנים בהם עבד באותו המקום, הוא רכש כלים רבים, הכיר ולמד טכנולוגיות חדשות ואף עבר מספר הכשרות מקצועיות בתחום עיסוקו. עודד הבין כי הוא מחזיק בידו ידע רב וכלים משמעותיים, אותם יוכל לארגן ולהציג כבעלי ערך מוסף גדול כאשר ישווק את שירותיו כעצמאי.

סוף המעשה (ותחילתה של הרפתקה חדשה)

עודד שינה את אופי עבודתו משכיר לעצמאי וכעת מבסס את מעמדו בתחום. שינוי החשיבה אשר מעבר זה דורש הנו משמעותי וחלק גדול מהמשך הפגישות המשותפות שלנו עסק בהתנהלות נכונה כעצמאי. בסופו של דבר, מהמשבר הגדול שעודד חש כי נקלע אליו, הוא יצא עם תחושה חזקה של ערך עצמי גבוה והגשמה אישית כעצמאי, אחר שנים רבות של שכיר.

 

תהליך מנטורינג עסקי כולל בתוכו ליווי וייעוץ בפיתוח קריירה לשנים הבאות. כל אדם מביא איתו היסטוריה אישית ומקצועית שונה, אולם מול כולנו עומדות הזדמנויות משמעותיות אשר אם רק נשנה את זווית הראיה שלנו ונבחן אסטרטגיות מגוונות להתנהלות העסקית שלנו, נוכל לזהות אותן ולהפיק מהן את המיטב.

אשמח לשמוע מכם על המצב העסקי והמקצועי בו אתם נמצאים ולזהות יחד את ההזדמנויות אשר עומדות בדרככם, בבנייה ובפיתוח הקריירה שלכם לשנים הקרובות.

לקבלת עצה או לקביעת פגישת היכרות, צרו קשר!

אודות אלדר יועצים

אנו, באלדר יועצים, מומחים במתן ייעוץ עסקי לעסקים קטנים ובינוניים, עמותות וחברות, באמצעות פתרונות עסקיים וכלים מקצועיים שיאפשרו לכם להצליח בעתיד ללא עזרתנו…
עוד אודותינו

קטגוריות

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן