14 סיבות למה בכלל צריך ייעוץ ארגוני ומה ייחודי בו

השנה היא 2024, ישראל במלחמה והמצב מאתגר יותר מתמיד, מצב בטחוני, מילואים, חל״ת, ריביות גבוהות, קושי בגיוסי הון ושלל אתגרים כלכליים. כל אלו הופכים את השנה הזו למאתגרת במיוחד עבור ארגונים. במצב זה, יותר ויותר חברות וארגונים פונים לייעוץ ארגוני כדי לעזור להם לשפר את הביצועים העסקיים שלהם. 

אז איך עושים את זה? הכנו לכם כמה רעיונות. בואו נתחיל!

ייעוץ ארגוני

אמ;לק - ייעוץ ארגוני

ייעוץ ארגוני הוא תהליך שמסייע לארגונים לשפר את הביצועים שלהם על ידי שינוי תהליכים, מבנה והתנהגות. יועצים ארגוניים הם בעלי ניסיון רב בתחומים רבים, כגון ניהול, תפעול, שיווק, משאבי אנוש ועוד. הם מסייעים לארגונים לקבוע אסטרטגיות, לפתור בעיות ולשפר את הביצועים שלהם.

01

אימות ואינטגרציה של חזון החברה

יועץ.ת ארגוני.ת יכול.ה לעזור לארגונים לפתח חזון ברור וחד משמעי ולהבטיח שהחזון תואם את הערכים והמטרות של הארגון. יועץ ארגוני יכול גם לעזור לארגונים להפיץ את החזון שלהם בקרב כל העובדים, ולרתום אותם להשגת החזון.

02

שיפור ביצועים בארגון

שיפור ביצועים בארגון הוא מרכיב מרכזי להבטחת צמיחה והישרדות. גישת ה – "KPIs" (מדדי ביצוע מפתח) מאפשרת לארגונים למדוד ולנתח את הביצועים באופן יעיל ולתזמן את התהליכים הנדרשים. בעזרת "כרטיס ניקוד מאוזן" (Balanced Scorecard), ארגונים יכולים להבין גם את היחסים בין מטרות העסקיות לבין האסטרטגיה. כמו כן, מתודולוגיית "LEAN" מסייעת במזעור בזבוזים ובהגברת היעילות. אנו עוזרים לארגונים להבין את האתגרים, לממש את הגישות האלו וליצור שיפור משמעותי בביצועיהם.

03

ניתוח ושיפור תהליכים

יועצ.ת ארגוני.ת יכול.ה לעזור לארגונים לנתח ולשפר תהליכים על ידי הבנת התהליך הנוכחי, זיהוי תחומים לשיפור, פיתוח ויישום התוכנית לשיפור, ומעקב אחר תוצאות התהליך. לדוגמה, יועץ ארגוני יכול לעזור לארגון לשפר את תהליך הייצור שלו, את תהליך השירות ללקוחות שלו, או את תהליך הגיוס וההשמה שלו.

04

פיתוח מנהיגות ארגונית

ייעוץ ארגוני יכול לעזור לך לפתח מנהיגות על ידי סיוע למנהלים לפתח את הכישורים והיכולות שלהם, ליצור סביבה יזמית ולהניע עובדים להשיג את המטרות של הארגון. לדוגמה, יועץ ארגוני יכול לעזור למנהלים ללמוד כיצד לנהל עובדים, כיצד להעצים אותם וכיצד לקבל החלטות.

 

05

יצירת תרבות ארגונית

יועץ ארגוני יכול לעזור לארגונים ליצור תרבות ארגונית על ידי זיהוי הערכים והאמונות של הארגון:

  • פיתוח קוד התנהגות
  • יישום קוד ההתנהגות
  • מעקב אחר הטמעת התהליך בחברה 


לדוגמה, יועץ ארגוני יכול לעזור לארגון ליצור תרבות של מצוינות, תרבות של חדשנות, או תרבות של אחריות חברתית.

06

מילוי חורים בידע ובמיומנויות

לעיתים, ארגונים נתקלים בבעיות הנובעות מחוסר בידע או מחסור בניהול הידע במיומנויות מסוימות. יועצים ארגוניים מסייעים בזיהוי החורים הללו ומספקים את הכלים הנחוצים למילוי הפערים הללו, ובכך מאפשרים לארגון לשדרג את פעילותו.

07

קידום שינוי חיוני

שינויים בארגונים הם הכרחיים ולעיתים גורמים לבלבול ולחוסר יציבות בייחוד בתקופות של קיצוצים במשאבים, הפחתת כוח אדם ועוד. הייעוץ הארגוני מסייע לנהל את השינויים באופן יעיל וממוקד, ומביא להגשמת המטרות של הארגון באופן יעיל.

 

08

ניהול משא ומתן אפקטיבי 

המשא ומתן הוא תהליך מרכזי בארגונים. יועצים ארגוניים מספקים את המסגרת והידע הנדרשים לניהול משא ומתן מוצלח בתהליכי רכש, מול לקוחות פוטנציאליים, בעת מכירה או קניה של העסק ואפילו מול ועדי עובדים ושיפור תנאי העסקה של עובדים, תהליך המביא להסכמים מועילים ומוערכים.

 

09

פתרון בעיות ארגוניות

כל ארגון, בין אם הוא גדול או קטן, פרטי או ציבורי, נתקל בבעיות ארגוניות אשר יכולות להשפיע על היעילות, התפקוד, ואף על יציבות הארגון. הבעיות הללו יכולות להגיע ממגוון גורמים: שינויים בשוק, חוסר בתקשורת, אתגרים טכנולוגיים, ועוד. הייעוץ הארגוני מגיב לבעיות אלו בצורה ממוקדת, באמצעות דרכים ומתודולוגיות משולבות.

ייעוץ ארגוני – דוגמאות

בעיה: תחושת חוסר יעילות וחוסר תקשורת בין הצוותים השונים בארגון.

פתרון: אלדר יועצים מבצעת סדנאות והדרכות לשיפור התקשורת הבין ארגונית, ומציע מערכות תקשורת חדשות שיכולות לשדרג את שיתוף המידע והשילוב בין הצוותים.

בעיה: חוסר במיומנויות מסוימות בין העובדים.

פתרון: אלדר יועצים תזהה את החוסרים, תציע הדרכות מקצועיות ממוקדות ותסייע להעצים את כישורי המשאב  האנושי בהתמודדות עם אתגרים חדשים.

בכל אחד מהדוגמאות הללו, הייעוץ הארגוני מספק לא רק את הידע הנחוץ, אלא גם את הכלים הפרקטיים להביא לשיפור מהיר ויעיל בתפקוד הארגוני.

 

10

שדרוג תהליכים ומערכות

בעולם העסקים, שדרוג תהליכים ומערכות הוא מפתח להשארת ארגונים תחרותיים. אנו מציעים את מודל Business Process Reengineering המסייע לארגונים לארגן מחדש את התהליכים העסקיים לכדי שיפור משמעותי בביצועים. ובאמצעות מערכות ERP ארגונים יכולים לאגד תהליכים ומידע לכדי שיפור הזרימה והגבולות בין מחלקות. אנו מסייעים לארגונים לבחור, ליישם ולהתאים את התהליכים במערכות הנכונות לצרכיהם הייחודיים.

11

שיפור תקשורת ארגונית

שיפור תקשורת ארגונית הוא מפתח להגברת היעילות וההתחייבות בארגון. יועצים ארגוניים לרוב משתמשים במודל "Shannon-Weaver" להבנה מעמיקה של ההעברה של מידע ולאיתור מקורות לאי-בהירות. המודל "Tuckman's stages of group development" מסייע לארגונים להבין תהליכים קבוצתיים ולשפר את התקשורת במהלך כל שלב. ודרך ה"Transactional Analysis" אנו מזהים תקשורת בינאישית ומגבירים את ההבנה ההדדית בין עובדים. המטרה היא ליצור תקשורת פתוחה, ברורה, יעילה וכזאת שעוברת ללא הטיות ברחבי הארגון.

12

שיפור מערכת הגיוס והשמה של עובדים

שיפור מערכת הגיוס והשמה הוא התהליך שבו ארגונים מטפחים ומגייסים כישרונות מרכזיים באמצעות כלים שונים שמובילים לעלייה בגיוס מתאים בחלק ניכר מהמקרים. 

יועצים ארגוניים משתמשים במתודולוגיות מתקדמות כמו "ניתוח התאמה תרבותית" (Cultural Fit Assessment) שמצביע על כך שעובדים התואמים תרבותית לארגון מפיקים ביצועים גבוהים ב-26% יותר. המטרה הכללית היא להגביר את יעילות הגיוס ולהבטיח את הצמיחה המתמשכת של הארגון.

13

פיתוח מודלים ארגוניים

פיתוח מודלים ארגוניים הוא התהליך שבו הארגונים משקללים את המבנים, התהליכים והתרבות שלהם כדי להשיג תוצאות טובות יותר, באמצעות מתודולוגיות כמו "ניתוח מבנה ארגוני" שהפיק שיפור של 31% בפרודוקטיביות בחברות שהחילו אותו. יועצים ארגוניים משתמשים בכלים כמו "מפות תהליך" המסייעות לחברות להפחית בזבוז בארגון. המטרה הכללית היא להבטיח שהמודל הארגוני מספק פתרון מותאם לאתגרים ולצרכים הספציפיים של הארגון.

14

שיפור תהליכי התכנון

תכנון ארגוני הוא התהליך שבו ארגונים מגדירים את המטרות האסטרטגיות שלהם באמצעות כלים כמו "ניתוח SWOT", שזיהה ב-2020 ש-68% מהארגונים המבצעים אותו רואים שיפור בביצועים. יועצים ארגוניים משלבים גם את מתודולוגיקת ה -PESTEL בה מאבחנים 6 גורמים חיצוניים:

Political

Economic

Social

Technological

Environment

Legal

Environment

כך אנו מבטיחים שהארגון מבין גם את ההשפעות הקרובות והרחוקות עליו. המטרה הגדולה היא להביא לביצוע אופטימלי באמצעות התאמה מדויקת לסביבה העסקית.

מה ההבדל בין ייעוץ ארגוני, מנטור, יועץ עסקי וליווי עסקי?

אנשים רבים מתבלבלים בנוגע להבנת ההבדלים בין ייעוץ ארגוני, מנטור, ייעוץ עסקי וליווי עסקי. בפעמים רבות, המונחים משמשים באופן משולב, אך יש ביניהם הבדלים. 

טבלת השוואה הממחישה את ההבדלים בין ייעוץ ארגוני, ייעוץ עסקי וליווי עסקי

תחום

ייעוץ עסקי ליווי עסקי ייעוץ ארגוני
ניהול ישפר ויתמוך בתהליכי ניהול, אבחון ושדרוגים יתמקד בליווי בניהול מערכות ותהליכים קיימים יתמקד בשיפור המבנה הארגוני והתהליכים בכלל הארגון
כספים מתמקד בליווי בנושאים כגון ניהול תזרים מזומנים וניהול חובות לא רלוונטי בתחום זה
רווחיות עוזר בחיזוי ושיפור רווחיות העסק מלווה  בזיהוי וניהול פערים בין רווח להוצאות לא רלוונטי בתחום זה
תזרים מביא פתרונות  לניהול תזרים מזומנים מלווה  בשיפור תהליכי ניהול תזרים  לא רלוונטי בתחום זה
אדמיניסטרציה ארגון ומנהל מייעץ בנושאים כגון קבלת החלטות אסטרטגיות ושפור תהליכים עסקיים יתמקד בליווי המנהלים והצוותים המבצעים של הארגון יתמקד בשיפור המבנה הארגוני והתהליכים ברמה הכוללת
משאבי אנוש מסייע בהשגת כלים לשיפור כישורי הניהול של המשאב האנושי מלווה פיתוח מודלי ניהול ותהליכים בתחום ניהול משאבי אנוש פיתוח ויישום מדיניות משאבי אנוש בארגון
אסטרטגיה ייעוץ אסטרטגי לארגון  ליווי תהליכי פיתוח אסטרטגיה ומדיניות עסקית עשוי לתמוך בפיתוח ויישום תהליכי הנעה לבחינה אסטרטגית ברמה הארגונית
טקטיקה ייתן כלים לפיתוח והתאמת תהליכי פיתוח ויישום תכניות טקטיות יתמקד בליווי תהליכי הטקטיקה והביצוע ברמה הפרקטית יכול לתת ייעוץ ולתמוך ביישום הטקטיקה ברמה הארגונית
פרסום ייעוץ בנושא שיווק ופרסום עשוי לתמוך בבניית ובמימון תוכניות שיווק ופרסום לא רלוונטי בתחום זה
שיווק ייעוץ בנושא תכנון אסטרטגיות שיווק יכול לתת ליווי ולתמוך ביישום אסטרטגיות שיווק ברמה הארגונית לא רלוונטי בתחום זה
מכירות ייעוץ בנושא ניהול מערך המכירות ותגמול אנשי המכירות ליווי בשיפור תהליכי המכירות ובשיפור תהליכי גיוס לקוחות לא רלוונטי בתחום זה
ניהול משימות יכול לתמוך בשיפור ניהול משימות ושיפור ביצועים של מנהלים, ועובדים יכול לתמוך בליווי בתהליכים המתמודדים עם ביצוע משימות יכול לתת ייעוץ ולתמוך בשיפור ניהול משימות ברמה הארגונית
מחשוב ייעוץ טכנולוגי בתחום מערכות מחשוב ותשתיות יליווי ביישום ושיפור תהליכי מחשוב ותשתיות ברמה המקומית לא רלוונטי בתחום זה
תפעול יכול לתת ייעוץ בנושא תכנון ושיפור תהליכי ייצור ושיפור המערך התפעולי ליווי בשיפור תהליכי תפעול ותהליכים נלווים עשוי לתת ייעוץ ולתמוך בשיפור תהליכי תפעול ברמה האנושית בארגון 
קבלת החלטות ייעוץ בנושאי קבלת החלטות ושיפור תהליכים ליווי בשיפור תהליכי קבלת החלטות ברמת הצוותים יכול לתת ייעוץ ולתמוך בשיפור תהליכי קבלת החלטות ברמה הארגונית
ניהול סיכונים ייעוץ בניהול וזיהוי סיכונים בארגון ליווי ושיפור תהליכי זיהוי וניהול סיכונים ברמת הצוותים יכול לתת ייעוץ ולתמוך בפיתוח תהליכים להפחתת ניהול סיכונים ברמה הארגונית
התמודדות עם אתגרים יכול לתת ייעוץ ולתמוך בהתמודדות עם אתגרים עסקיים יכול לתמוך בהתמודדות עם אתגרים ברמת הצוותים יכול לתת ייעוץ ולתמוך בהתמודדות עם אתגרים ברמה הארגונית
הגברת אפקטיביות עשוי לתת ייעוץ ולתמוך בשיפור האפקטיביות של העסק / המנהל / היחידה ליווי בפיתוח תהליכי שיפור אפקטיביות ברמת הצוותים עשוי לתת ייעוץ ולתמוך בפיתוח תהליכי שיפור אפקטיביות ברמה הארגונית
ניהול עובדים עשוי לתמוך בשיפור תהליכי ניהול ובניית צוותים ליווי המערכת הארגונית בתהליכי ניהול עובדים יכול לתת ייעוץ ולתמוך בשיפור ניהול העובדים ברמה הארגונית

ייעוץ ארגוני

ייעוץ ארגוני הוא תהליך שמסייע לארגונים לשפר את הביצועים שלהם על ידי שינוי תהליכים, מבנה והתנהגות. יועצים ארגוניים הם בעלי ניסיון רב בתחומים רבים, כגון ניהול, תפעול, שיווק, משאבי אנוש ועוד. הם מסייעים לארגונים לקבוע אסטרטגיות, לפתור בעיות ולשפר את הביצועים שלהם.

מנטור

מנטור הוא אדם בעל ניסיון רב יותר שמסייע לאדם עם פחות ניסיון להתפתח בתחום מסוים. מנטור יכול לספק הדרכה, עידוד, תמיכה וקשר אישי. יחסי מנטור-מנטיז יכולים להיות מאוד מועילים עבור שני הצדדים. המנטור יכול להרוויח מהנאת העברת הידע והניסיון שלו, והמנטיז יכול להרוויח מהתמיכה וההדרכה של המנטור.

יועץ עסקי

יועץ עסקי הוא אדם שמסייע לעסקים להתפתח ולהצליח. יועצים עסקיים יכולים לספק ייעוץ בנושאים שונים, כגון ניהול, שיווק, פיננסים ועוד. הם יכולים לעזור לעסקים לקבוע אסטרטגיות, לפתור בעיות ולשפר את הביצועים שלהם.

ליווי עסקי

ליווי עסקי הוא תהליך שמסייע לעסקים להתפתח ולהצליח לאורך זמן. לווי עסקי כולל ייעוץ, הדרכה ותמיכה בעסקים בכל שלבי התפתחותם. לווי עסקי יכול לספק לעסקים את הכלים והמשאבים הדרושים להם כדי להצליח בעולם העסקים המאתגר.

לסיכום, מנטור, ליווי עסקי, ייעוץ עסקי וייעוץ ארגוני הם כלים חשובים לכל בעל עסק המעוניין להתקדם ולהצליח. השימוש במומחיות ובניסיון של היועץ יכול לעזור לך להתמודד עם אתגרים, למנף את הזדמנויות ולהשיג את מטרותיך. אנו ממליצים לך להתקשר אלינו ולקבל ייעוץ ממומחה, כדי להבין טוב יותר את האפשרויות העומדות לרשותך.

איל דרורי AI ייעוץ ארגוני

יצירת קשר מהירה

לקבלת עצה או יצירת קשר השאירו פרטים

פגישת היכרות

לקביעת פגישת היכרות לחצו כאן

דילוג לתוכן