ליווי עסקי: המדריך המלא לשנת 2024

אמ;לק ליווי עסקי
״דו״ח של משרד האוצר צופה כי בשנת 2024, הגירעון יגיע ל-6%, פי 3 מהגירעון המותר. לכך יהיו השלכות החל מעוסק פטור דרך חברה בע״מ ועד ארגונים ממשלתיים. שירותי ליווי עסקי אפשר למצוא כמעט בכל עסק, אך להצלחה נדרשת התאמה לסוג העסק והיקף הפעילות העסקית שלו. מצד אחד, ישנם ״מומחים״ שיתנו לכם עצות גנריות שתמיד נכונות אבל לא תמיד פרקטיות ליישום בעולמות שלכם. מהצד השני, יש מומחים בעלי ניסיון רב בכל קטגוריה. היתרון של ליווי עסקי הוא שניתן לקבל עזרה כמעט בכל האספקטים של העסק, החל מניתוח השוק ועד פיתוח אסטרטגיה שיווקית.״

למה צריך ליווי עסקי בשנת 2024?

לפי מאמר של הג'רוזלם פוסט מדצמ׳ 2023 המלחמה בין חמאס לישראל שהחלה בשבת השחורה ב-7 באוקטובר, משנה את המציאות הישראלית גם בהיבטים הכלכליים.
אנחנו באלדר יועצים רואים כיצד המלחמה גובה מחיר כלכלי כבד מאוד מהעסקים והעובדים בישראל.

הסיבות לכך מגוונות, החל מהעובדים הזרים שעזבו את הארץ מחשש ביטחוני, אתרי בנייה כמעט ריקים, חיילי מילואים שנקראו לחודשים ארוכים של לחימה בזמן שנשותיהם נאלצות לגדל את הילדים ולצמצם את שעות העבודה, עובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת; והמספרים מראים את התמונה העגומה. נכון לתאריך זה, החל מה-7 לאוקטובר 187 אלף ישראלים הגישו בקשה לדמי אבטלה, מתוכן מעל 70% נאלצו לפנות כתוצאה מהוצאה לחופשה ע״ח מעסיקיהם. כ-59% מהמבקשים הם מעל גיל 20 ומתחת לגיל 40 עוד 40% הם מעל גיל 41 ומתחת 67 והשאר מעל גיל 67.

אינפלציה גבוהה

אינפלציה גבוהה היא אתגר עולמי, משפיעה על כלכלות בכל רחבי העולם וכמובן גם בישראל. אינפלציה גבוהה מובילה לירידה ברמת החיים, לעלייה בחוב והיא יכולה להוביל לקריסה כלכלית של עסקים. אמנם מתחילת המלחמה ועד כתיבת שורות אלו, נגיד בנק ישראל פרופ׳ אמיר ירון לא העלה את הריבית (ואפילו ע״פ הערכות ג׳ייפי מורגן וסיטי בנק, יוריד אותה כתוצאה מהמלחמה). אולם החוב הלאומי הגבוה שהולך ותופח מדי יום, יחד עם המשבר הימי שהחות׳ים מייצרים דרך השתלטות על ספינות בים האדום, בשרשרת האספקה, עשוי להמשיך להביא לאינפלציה גבוהה בשנת 2024.

האטה כלכלית עולמית

העולם ואנחנו בפרט מתמודדים עם האטה כלכלית ב-2024, הנגרמת על ידי מספר גורמים: אינפלציה גבוהה, מלחמת חמאס-ישראל, משבר החטופים, המלחמה המתמשכת באוקראינה, המשבר בים האדום והאטה כלכלית שכבר מביאה לעלייה באבטלה, לירידה בצריכה, קושי בגיוסי כספים ולמשבר פיננסי.

מלחמה מול חמאס, החות׳ים וחיזבאללה

כבר קשה להאמין שאנחנו נמצאים מספר חודשים במלחמה מול חמאס, החות׳ים וחיזבאללה. מעבר למחירים הכבדים שגובה המלחמה מכולנו. יש למלחמה הזו מחיר כלכלי לא מבוטל. המלחמה הזו גורמת לעלייה במחירי האנרגיה והמזון, להפרעה בשרשרת האספקה וחוסר יציבות כלכלית, איפה שלא נהיה על הגלובוס מסתכלים על ישראל בזכוכית מגדלת.

אי שוויון

אי שוויון גובר הוא אתגר משמעותי לעולם הכלכלי. אי שוויון גובר מוביל לבעיות חברתית, כגון אלימות, פשיעה ואבטלה. תופעה זו נובעת ממספר גורמים, כגון הגלובליזציה, הליברליזציה הכלכלית וההפרטה. ואם זה לא הספיק, בישראל יש לנו אתגרים ייחודיים לשנת 2024 בנוסף להאטה בכלכלה העולמית.

ליווי עסקי עם נסיון אמיתי מהשטח

ואם זה לא הספיק לכם, בישראל יש לנו אתגרים ייחודיים לשנת 2024 בנוסף להאטה בכלכלה העולמית

משברים פוליטים ופילוג

חוסר יציבות פוליטית גורם לחוסר ודאות במשק - רפורמות מרחיקות לכת, הפגנות זועמות, ימי שיבוש לאומיים, וכעת גם משבר החטופים והלחץ הציבורי להחזרתם המיידית. כל זה מקשה על מי שמסתכל עלינו מרחוק וצופה באדיקות: משקיעים זרים כמו בנקים בינלאומיים, משקיעים פרטיים בעלי הון וקרנות השקעה מחו״ל.

משבר בנדל"ן ובדיור

הלחימה בעזה גרמה להאטה משמעותית בעסקאות הנדל"ן למגורים בישראל. מכירת דירות חדשות ירדה לאפס, ומסירות דירות התעכבו בגלל מחסור בעובדים ובאישורים. מכרזי רמ"י ממשיכים להתפרסם, אך חלק מהיזמים מעדיפים להמתין להסדרת המצב לפני שייקחו חלק בהם. לפי הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודש אוקטובר 2023 נמכרו בישראל רק 930 דירות חדשות, ירידה של 59.2% לעומת ספטמבר.

משבר בטחוני

מאותו יום ב-7 באוקטובר, ישראל שלנו כבר לא תהיה כפי שהייתה בכל תחום אפשרי, בעוד שאנחנו עדיין מנסים לעכל את האסון הנורא שפקד אותנו, הזמן עובר וחולף וברור לכולנו שדרוש שינוי. גיוס מילואים בהיקף רחב, אבטלה גוברת, הוצאה לחל״תים, סגירה של עסקים, מאות אלפים פונו מבתיהם, 136 חטופים ומחסור בוודאות וביטחון - כל אלו אינם טובים לכלכלה ומאיימים על המשך קיומם של עסקים רבים.

ריכוזיות במשק

חברות גדולות שולטות בשוק בישראל, מה שמקשה על חברות קטנות להתחרות. חברות גדולות יכולות להרשות לעצמן לשרוד לאורך זמן עם קופת מזומנים ששומרת עליהן בתקופות משבר כלכלית, ומאפשרות להן להציע מחירים נמוכים יותר ולספק מוצרים ושירותים טובים מכיוון שיש להן גישה ליותר משאבים.

אז איך צולחים את 2024 בשלום?

ליווי עסקי, עם ניסיון אמיתי מהשטח

מחזור חייו של כל עסק מתאפיין בדינאמיות של עליות ומורדות. מטרתו של תהליך ליווי עסקי הנה לזהות את הגורמים לפגיעה בפעילות העסקית ולקדם את העסק חזרה להצלחה בטווח הארוך.

הסיבות לפגיעה ולהאטה בפעילות, יכולות להיות רבות ולנבוע ממספר רב של גורמים. לדוגמה:

  • אסטרטגיה שגויה
  • בעיות פיננסיות משמעותיות
  • שיווק לא נכון, יחסי אנוש עכורים
  • בריחת לקוחות ועוד


ייעוץ עסקי מקיף אותו אנו מעניקים זה שנים בהצלחה רבה לעסקים קטנים ובינוניים, מזהה את ה"תחלואים" השונים בעסק ופותר אותם בעזרת הכלים הייחודיים אותם אנו מעניקים ללקוחותינו.

מהי אם כן האסטרטגיה העסקית המתאימה לכם וכיצד תגבשו אותה?

2 אנשים מסתכלים על טאבלט

ליווי עסקי כטיפול שורש לעסק

בעלי עסק ומנהלים רבים פונים אלינו לקבלת אבחון וייעוץ. זאת, לאחר שהבינו כי הם לא מצליחים להשיג את התוצאות העסקיות הנדרשות מהעסק בצורה בה הם פועלים. לתחושתם, משהו מהותי בצורת ההתנהלות מונע מהם להרים את הראש ולהגיע לתוצאות שהם היו רוצים להגיע אליהן. הבעיה לעיתים קרובות היא, שמנהל צריך להתמודד עם יותר מדי אתגרים בעת ובעונה אחת. עומס המשימות, השונות הגדולה ביניהן והמורכבות שלהן גורמת אצלו לטירוף מערכות ולתחושה כי הוא הולך לאיבוד.

הבה נבחן סוגים שונים של אתגרים העומדים בפני מנהל של עסק

01

טיפול בתזרים המזומנים העסקי וניהול האשראי מול הבנקים

02

השגת לקוחות חדשים ושימור הקיימים

03

שיווק קלאסי ושיווק במדיה הדיגיטלית

04

גיוס, ניהול עובדים איכותיים והאצלת משימות

05

עיסוק בעניינים בירוקרטים שונים

06

התמודדות עם ספקים ונותני שירותים

07

כיבוי שרפות כתוצאה מטעויות החוזרות על עצמן

08

קושי בתכנון אסטרטגי לפיתוח של העסק

09

ניהול סיכונים ומעקב רצוף למניעת חריגה בדרגת הסיכון

נשמע לכם מוכר? אתם לא לבד! לאחר שנות ניסיון רבות, גילינו כי למרות השונות הגדולה בתחומי הפעילות בין עסק לעסק, ישנו מכנה משותף רחב וברור לכולם הבא לידי ביטוי באומנות הניהול. אותן בעיות מתגלות שוב ושוב בתהליכי ניהול עסקים שונים ובמסגרת ליווי עסקים רבים אנו יודעים לאבחן אותן ולהתאים את הפתרונות המדויקים והמתאימים ביותר לכל עסק ועסק.

ליווי אישי למנהלים בכירים – מנהל בכיר נדרש לשלב בין יכולות מקצועיות רחבות ומגוונות, לבין יכולות אישיות וחוסן נפשי. לצד יכולות אלה מתמודדים מנהלים ומנהלות עם "בדידות מזהרת" ודרישה מתמדת להנהיג ולפתור בעיות. לרוב, היכולת להתייעץ ולמצוא אוזן קשת בתוך הארגון והמוסדות הארגוניים מוגבלת. לצורך זה אנחנו כאן.

צוות היועצים של הקבוצה מביא ניסיון רב שנים ומגוון והכרות מעמיקה כיצד ארגונים עובדים ולצידה הבנה בדילמות אישיות ומקצועיות, כמו גם יכולת להתבונן על הארגון מבחוץ, למלא נקודות עיוורון ולהיות "האדם שלך" בצמתי דרכים, דילמות, ומצבי לחץ ומשברים. כל זאת תוך יכולת להכיל תהליכים רגשיים ולהניע תהליכים מעשיים באופן אפקטיבי ומוטה תוצאות.

graphicCreated with Sketch.

רוצים לקבל עוד פרטים על השירות?
מעוניינים במישהו שילווה, ינחה ויכוון אתכם להצלחה עסקית?

לחצו כאן ליצירת קשר


למה צריך ליווי עסקי בתקופות של אי ודאות או מיתון?

יצירת תוכנית עסקית וליווי הוצאתה אל הפועל

יצירת תוכנית עסקית היא צעד חשוב עבור כל עסק, גדול כקטן. התוכנית העסקית עוזרת לך להגדיר את מטרות העסק, את השוק היעד שלך, את האסטרטגיה השיווקית שלך, את התקציב שלך ואת התוכנית הפיננסית שלך.

משאבי אנוש | בניית צוות | העצמת עובדים

עובדים הם הכוח המניע של כל עסק. בניית צוות חזק היא חיונית להצלחת העסק. חשוב למצוא עובדים מוכשרים, לספק להם את ההכשרה וההדרכה הדרושה להם, ולעודד אותם להשתמש בכישוריהם וביכולותיהם כדי להצליח.

הגדלת המכירות

הגדלת המכירות היא מטרה חשובה עבור כל עסק. ישנן מספר דרכים להגדיל את המכירות, כגון פיתוח אסטרטגיה שיווקית יעילה, מתן שירות לקוחות מעולה, והשקעה בפיתוח מוצרים ושירותים חדשים.

הרחבת או צמצום העסק – תהליך הדורש אסטרטגיה ואח"כ הוצאתה אל הפועל

הרחבת או צמצום העסק היא החלטה חשובה שצריך לקבל בהתאם לנסיבות העסק. אם העסק מצליח, ייתכן שתרצה להרחיבו. אם העסק מתקשה, ייתכן שתרצה לצמצמו. חשוב לפתח אסטרטגיה ברורה לפני שאתה מרחיב או מצמצם את העסק.

הגדרת וליווי תהליכי צמיחה

צמיחה היא מטרה חשובה עבור כל עסק. ישנן מספר דרכים לצמיחה, כגון פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, כניסה לשווקים חדשים, או רכישת חברות אחרות. חשוב לפתח אסטרטגיה ברורה לצמיחה ולעקוב אחר התקדמותה.

פיתוח אסטרטגיית שיווק וליווי במימוש

שיווק ומכירות הם שתי הפעולות החשובות ביותר בכל עסק. שיווק עוזר לך להגדיל את המודעות למותג שלך ולהגיע לקהל יעד רחב יותר. מכירות עוזרות לך להמיר את המודעות למכירות בפועל.

תמחור | רווחיות | תזרים | ניהול המערך הפיננסי

ניהול פיננסי הוא חלק חשוב בכל עסק. חשוב לעקוב אחר ההכנסות וההוצאות של העסק, לוודא שהעסק רווחי, ולתכנן את התקציב של העסק לטווח הקצר והארוך. עם מלווה עסקי שהוא רואה חשבון מוסמך אתה תהיה בדרך הנכונה.

שיפור הרווחיות

שיפור רווחיות היא מטרה חשובה עבור כל עסק. ישנן מספר דרכים לשפר את הרווחיות, כגון הפחתת עלויות, שיפור יעילות הייצור, מו״מ עם ספקים, אופטימיזציה של המחירים, או גידול במכירות.

זיהוי סיכונים / ניהול סיכונים טוב יותר ומעקב רצוף למניעת חריגה בדרגת הסיכון

כל עסק חשוף לסיכונים. חשוב לזהות את הסיכונים ולהתמודד איתם בצורה יעילה. ישנן מספר דרכים להתמודד עם סיכונים אבל ראשית יש צורך לנתח את העסק ולזהות מוקשים אלו. פתרונות יכולים להיות, כגון ביטוח, פיזור, וגיוס משקיעים.

ניהול זמן

ניהול זמן הוא מיומנות חשובה לכל אדם, אך היא קריטית במיוחד עבור בעלי עסקים. ישנן מספר דרכים לנהל את הזמן שלך בצורה יעילה, כגון הגדרת מטרות, ניהול רשימת מטלות, וניהול הזמן

לסיכום ליווי עסקי

הריבית על הלוואות לעסקים עולה, יש קושי להשקיע בפרסום ולהביא לקוחות, לשלם לספקים ועוד. במקרים כאלה ליווי עסקי יכול להיות בעל ערך במיוחד בתקופות של אי ודאות כלכלית או מיתון. מנטור יכול לספק הדרכה ותמיכה בזמן שאתה מנווט באתגרים של ניהול עסק בזמנים כלכליים קשים. הוא יכול להציע עצות חשובות כיצד להתאים את המודל העסקי שלך, לנהל עלויות ולמצוא הזדמנויות חדשות בשוק משתנה.

 

מנטור יכול גם לספק תחושת אחריות ומוטיבציה, לעזור לך להישאר ממוקד ומכוון מטרה גם כשהדברים קשים. הוא יכול לעזור לך לפתח את הכישורים והידע הדרושים לך כדי לצלוח את הסערה ולהגיח חזק יותר בצד השני.

 

בנוסף, מנטור יכול לספק פרספקטיבה חיצונית חשובה ולעזור לך לראות את העסק שלך מזווית אחרת, להציע רעיונות וגישות חדשות שאולי לא שקלת, ולעזור לך לחשוב בצורה יצירתית ולמצוא פתרונות לאתגרים.

 

באתר TED, יש המון סרטונים על נושא הליווי העסקי והמנטורינג. מצורף אחד מהם, בו מסביר סיימון אוליבר סינק (סופר ומרצה בריטי-אמריקאי מוערך ומפורסם) מדוע מנהיגים טובים יכולים לגרום לך להרגיש בטוח.

קרדיט – Ted | Simon Sinek

יצירת קשר מהירה

לקבלת עצה או יצירת קשר השאירו פרטים

פגישת היכרות

לקביעת פגישת היכרות לחצו כאן

דילוג לתוכן